استاندارد بین‌المللی دوغ به نام ایران به ثبت رسید


   یکشنبه ، 11 فروردین 1398مدیرکل دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی سازمان ملی استاندارد ایران، اعلام کرد: با تلاش متخصصان ایرانی، استاندارد منطقه‌ای دوغ در سازمان بین‌المللی کدکس مواد غذایی تصویب و به چاپ رسید.

به نقل از سازمان ملی استاندارد ایران، فرحناز قلاسی با بیان این‌که تدوین این استاندارد نقش مهمی در تسهیل تجارت منطقه‌ای و بین‌المللی فرآورده و همچنین شناخت این نوشیدنی ایرانی به جهانیان خواهد داشت، گفت: با تصویب این استاندارد به نام جمهوری اسلامی ایران، یکی از شرایط مهم و لازم برای فعالیت‌های تجاری در زمینه صادرات این فرآورده غذایی به کشورهای دیگر فراهم شد.

این استاندارد پس از یک بازه زمانی طولانی با عنوان استاندارد منطقه‌ای با شماره CODEX STAN 332R-2018 در فهرست استانداردهای بین‌المللی کدکس قرار گرفت.

کدکس یکی از استانداردهای اصلی صنایع غذایی در جهان است که وظیفه آن جمع‌آوری و تطبیق بین‌المللی استانداردهای مواد غذایی و ارائه آن به شکل واحد است.

براساس کدکس دوغ یک نوشیدنی بر پایه شیر تخمیر شده است که از مخلوط کردن ماست با آب آشامیدنی و به صورت انتخابی نمک غذایی یا مخلوط کردن شیر با آب آشامیدنی تولید می شود. نمک خوراکی قبل یا بعد از تخمیر اضافه می شود.

استارتر کالچر مورد استفاده برای دوغ میکروارگانیسم های معمولی سنتی ماست است: استرپتوکوکوس ترموفیلوس و لاکتوباسیلوس دلبروکی زیرگونه بولگاریکوس

دوغ در انواع گرما دیده و ندیده وجود دارد که نشان می دهد محصول بعد از تخمیر تیمار حرارتی دیده است یا خیر. اگر بعد از تخمیر حرارت داده شود نیازی نیست که دیگر میکروارگانیسم زنده اضافه شود (دوغ های پروبیوتیک بعد از تخمیر حرارت داده نمی شوند)

دوغ با طعم دهنده هایی در قالب اسانس یا عصاره هایی مثل نعنا، آویشن، خیار و.. یا طعم دهنده های طبیعی مختلف مثل گیاهان معطر، ادویه ها  به عنوان دوغ طعم دار شناخته می شوند.

منبع:www.isna.ir

       www.fao.org