آیا می توان شیر را منجمد کرد؟


   سه شنبه ، 19 فروردین 1399مطابق گفته شورای لبنیات ایرلند شمالی (DCNI) ، بله ،اما با احتیاط‌های خاص امکان یخ زدن شیر وجود دارد.

 بزرگترین خطر هنگام یخ زدن شیر این است که شیر منبسط می‌شود. به همین دلیل هرگز نباید آن را در یک بطری شیشه‌ای فریز کنید زیرا باعث ترک خوردگی خواهد شد.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید اینست که شیر در هنگام یخ زدن زرد رنگ می‌شود، بنابراین شیر زرد بنوشید اما برف زرد نخورید!

شیرکامل به دلیل داشتن چربی بیشتر به خوبی شیر نیم چرب منجمد نمی‌شود. بدین دلیل که چربی نیاز به دمای بسیار پایین تر از 18-  درجه سلسیوس دارد، البته فریزر خانگی معمولی این امکان را می‌دهد.

مراقب باشید، برخلاف شیر، برخی از پنیرها زمانی که منجمد شوند، خوردنی (خوراک) مناسبی به حساب نمی‌آیند. با این حال، پنیرهای سخت‌تر می‌توانند ویژگی‌های خود را پس از منجمد شدن، حفظ کنند اما پنیرهایی با بافت نرم‌تر مانند پنیر کاتیجCottage cheese  و پنیر خامه‌ای، چنین قابلیتی نخواهند داشت.

حتی پنیرهای سخت هنگام منجمد شدن می‌توانند به صورت ناخوشایندی خرد و شکننده ‌شوند، بنابراین DCNI توصیه می‌کند که پنیر خود را قبل از انجماد ریز خرد کنید و آن را در یک کیسه‌ مواد غذایی نفوذناپذیر به هوا نگه‌داری کنید. پنیرهای خرد شده برای ساندویچ، تاپینگ و سس مناسب هستند.


منبع: www.independent.co.uk